Dakkapel Noord-Holland
Home
Dakkapellen
Situaties
Kennis
Prijzen
Werkgebied
Werkwijze Contact Offerte aanvragen
Dakkapel Noord-Holland

Hijsweerwijzer: wanneer is het weer te slecht voor de kraan?

Een prefab dakkapel gaat met een kraan op het dak, en bij veel wind of regen gaat dat niet door.

  • Vakbedrijf uit Noord-Holland
  • In een minuut aangevraagd
  • Je zit nergens aan vast
Offerte samenstellen

Stel je offerte samen

Vier korte stappen, in een minuut ingevuld.

Stap 1 van 4

Wat wil je laten doen?

Kies wat het meest lijkt op wat je wilt.

Aan welke kant van het huis?

Een schatting is genoeg. Bij twijfel kies je weet ik niet.

Waar komt het werk?

Typ je postcode en huisnummer en kies je adres.

Niet verplicht. Een foto van de dakkant waar hij moet komen helpt het vakbedrijf een eerste inschatting te maken.

Hoe bereikt het vakbedrijf je?

Je aanvraag wordt doorgezet naar een vakbedrijf uit Noord-Holland. Dat bedrijf neemt contact met je op en maakt de offerte. Je zit nergens aan vast. Je gegevens worden alleen voor deze aanvraag gebruikt. Privacyverklaring

Kort samengevat

Een prefab dakkapel gaat met een kraan op het dak, en bij veel wind of regen gaat dat niet door. Uit KNMI-metingen van 2016 tot en met 2025 blijkt dat in januari gemiddeld 7,3 dagen bij Schiphol en 10,5 dagen bij De Kooy een uurgemiddelde wind van windkracht 6 of meer hebben, tegen 1,6 en 1,7 dagen in mei. De meeste werkbare dagen (droog en minder dan windkracht 6) heeft mei: 21,7 bij Schiphol en 22,8 bij De Kooy.

Een prefab dakkapel wordt met een kraan op het dak gezet, en dat is werk dat je niet doet bij harde wind. Bij regen wordt het dak vochtig en de opening in het dakvlak moet droog blijven. Een traditioneel gebouwde dakkapel is nog gevoeliger, omdat het dak meerdere dagen open ligt. Dit zijn de redenen waarom de planning vaak verschuift.

Hoeveel dagen dat in Noord-Holland speelt, is te tellen. Het KNMI meet dagelijks de wind en de neerslag op Schiphol en bij De Kooy bij Den Helder, de twee meetstations in de provincie met een lange reeks. Deze pagina telt per maand hoeveel dagen per jaar te winderig of te nat zijn, gemiddeld over tien jaar.

Dagen per maand, gemiddeld over 2016 tot en met 2025

MaandSchiphol: wind windkracht 6+De Kooy: wind windkracht 6+Schiphol: neerslag 1 mm+De Kooy: neerslag 1 mm+Schiphol: werkbaarDe Kooy: werkbaar
Januari7,310,513,413,515,514,2
Februari6,99,111,610,415,014,2
Maart5,77,09,79,119,518,9
April2,83,58,88,020,420,5
Mei1,61,78,77,621,722,8
Juni1,92,09,08,420,220,7
Juli1,92,710,28,120,321,5
Augustus1,72,09,89,320,620,7
September2,43,510,411,919,017,4
Oktober3,46,213,614,117,015,6
November3,06,015,115,414,513,5
December6,58,513,813,615,614,6
Hele jaar45,162,7134,1129,4219,3214,6

Wat de tabel laat zien

De tabel noemt voor elk station per maand het gemiddelde aantal dagen per jaar. Windkracht 6 begint bij een hoogste uurgemiddelde windsnelheid van 10,8 meter per seconde. Een natte dag is een dag met 1 millimeter neerslag of meer.

Een werkbare dag is een dag met minder dan windkracht 6 en minder dan 1 millimeter neerslag. Over het hele jaar zijn dat bij Schiphol gemiddeld 219,3 en bij De Kooy 214,6 dagen.

Timmerman bouwt op het dak een dakkapel, met het houten frame en de spanten zichtbaar

Wat opvalt

De kust is winderiger dan het binnenland. De Kooy telt in januari gemiddeld 10,5 dagen met windkracht 6 of meer, Schiphol in die maand 7,3. In de zomer zijn de verschillen klein. Het beste weer voor kraanwerk heeft mei bij De Kooy en mei bij Schiphol, met 22,8 respectievelijk 21,7 werkbare dagen.

Wat het betekent voor jouw dakkapel

Plan een prefab dakkapel bij voorkeur in het voorjaar of de zomer, en reken in de winter op uitstel. Een traditioneel gebouwde dakkapel vraagt aaneengesloten dagen met droog weer, dus kies daar de maanden met de meeste werkbare dagen.

Of een kraanbedrijf bij windkracht 5, 6 of 7 stopt, hangt af van de kraan, de last en het bedrijf; de tabel laat daarom ook de windkracht 5 en 7 in de open data zien. Lees hoe lang het plaatsen duurt.

Wat dit niet is

Dit is een tabel van het gemiddelde weer, geen weersverwachting. Een dag met te veel wind in de tabel hoeft niet af te gaan, en een rustige dag kan toch regen brengen. Het vakbedrijf kijkt naar de verwachting op de dag zelf. Houd er rekening mee dat meetstations op een vliegveld en bij een kustvliegveld niet precies de wind op jouw dak weergeven.

Methode en bronnen

Bron: KNMI-daggegevens (etmgeg) van station 240 Schiphol en station 235 De Kooy, 2016 tot en met 2025, vrij te gebruiken onder CC BY 4.0. Windkracht is bepaald met de parameter FHX, de hoogste uurgemiddelde windsnelheid van de dag, volgens de Beaufortschaal: windkracht 5 vanaf 8,0, windkracht 6 vanaf 10,8 en windkracht 7 vanaf 13,9 meter per seconde.

Een natte dag is een dag met een etmaalsom van 1,0 millimeter of meer (parameter RH). Een werkbare dag is een dag met FHX onder 10,8 meter per seconde en minder dan 1,0 millimeter neerslag. Per maand zijn de dagen over de tien jaar opgeteld en gedeeld door tien. Er is geen verband met een specifiek kraanbedrijf of hijsvoorschrift.

Wat er niet in zit: bijna-windstoten (de hoogste windstoot is niet meegenomen), temperatuur, vorst, zicht en de lokale situatie bij jouw woning. De tabel is geen voorschrift voor kraanwerk.

Citeren en hergebruiken

Bron: Hijsweerwijzer, Dakkapel Noord-Holland, https://dakkapelnoordholland.nl/hijsweer-dakkapel/ (KNMI-daggegevens, peildatum 16 oktober 2026). Vrij te gebruiken met bronvermelding en een werkende link.

Open data: hijsweerwijzer.json (CC BY 4.0).

Duidelijk antwoord

Veelgestelde vragen

De vragen die het vaakst gesteld worden, kort en eerlijk beantwoord.

Bij welke windkracht stopt een kraan?

Dat hangt af van de kraan, de last en het bedrijf. De tabel laat daarom de dagen met windkracht 6 zien, en de open data ook windkracht 5 en 7.

Waarom Schiphol en De Kooy?

Dat zijn de twee KNMI-stations in Noord-Holland met een lange meetreeks, een in het binnenland en een aan de kust bij Den Helder.

Is dit een weersverwachting?

Nee, het is het gemiddelde van tien jaar. Het vakbedrijf kijkt op de dag zelf naar de verwachting.

Mag ik de gegevens hergebruiken?

Ja, met bronvermelding en een werkende link. De data staat in een open JSON-bestand.

Welke maand is het beste voor een dakkapel?

Volgens de tabel hebben de late lente en de zomer de meeste werkbare dagen; mei is bij beide stations de beste maand, met 21,7 bij Schiphol en 22,8 bij De Kooy.

Verder lezen

Meer over dakkapellen in Noord-Holland

Klaar voor een nieuwe dakkapel?

Stel je offerte samen in een minuut. Een vakbedrijf uit Noord-Holland neemt contact met je op en maakt de offerte.

Stel je offerte samen Bekijk de prijzen
Aanvraag doen